CO DĚLAT, KDYŽ JSTE S DĚTMI DOMA

Co dělat, když musíte být s dětmi doma 😊

• Hrajte s dětmi společenské hry – PEXESO, Člověče, nezlob se!, Dámu, atd.  - klidně je nechte prohrát! 😊
  • Stavte si společně s dětmi ze stavebnic, kostek
  • Čtěte dětem nahlas pohádky, ptejte se co si dětí pamatují. Prohlížejte obrázky v knížkách, děti vám budou vyprávět co vidí na obrázku.
  • Choďte s dětmi na procházky do přírody, povídejte si o věcech kolem nás
  • Dbejte na správnou životosprávu, dodržujte čas hry, čas „učení“, čas odpočinku.
  • Dbejte, aby děti chodily včas spát
  • Dbejte na zdravou výživu – ovoce, zelenina – procvičujte názvy
  • Kreslete si s dětmi , vybarvujte omalovánky, dbejte na správný úchop tužky prsty u sebe -  jako špetka soli.
  • Uvolňujte, cvičte ruku, zápěstí – kroužení, psaní do vzduchu.
  • Při kreslení a práci by měly děti sedět u stolu.
  • Tvořte s dětmi – cokoliv Vás napadne a z čehokoliv co najdete doma.
  • Opakujte barvy, vyhledávejte je na věcech kolem nás
  • Opakujte tvary – kruh, čtverec, obdélník, trojúhelník
  • Vytleskávejte slabiky ve slovech, určujte jejich počet – během dne, vždy když máte volnou chvilku
  • Určujte hlásku na začátku slova, tvořte slova, která začínají určeným písmenem.
  • Říkejte s dětmi jednoduchá říkadla, dbejte na správnou výslovnost
  • Opakujte názvy zvířat a jejich mláďat, napodobujte jejich hlasy
  • Ptejte se dětí, mluvte s nimi. Dbejte, aby hovořily ve větách, aby vám vyprávěly.
  • Orientujte se v týdnu, opakujte názvy dnů, co je včera, dnes zítra, vyprávějte si co bylo, co bude, atd.
  • Počítejte – za sebou od 1 do 10,  co je víc, co je méně, o kolik mám víc, o kolik méně, více, méně, stejně           ( stačí do 6 )
  • Zpívejte s dětmi jednoduché lidové a dětské písničky  – Skákal pes, Prší, prší, Kočka leze dírou, Pec nám spadla, Běží liška k Táboru, atd. ….  zpívejte sami – nepoužívejte nahrávky z mobilu,
  • Tleskejte, ťukejte, použijte co máte doma – doprovázejte zpěv „kapelou“
  • Učte děti vázat kličku z důvodu koordinace  - oko, mozek, ruka. Není to kvůli botám!
  • Veďte děti k samostatnosti, zapojte je do domácích prací, pověřujte je drobnými úkoly, přidělte jim pravidelnou povinnost, např. prostírání stolu, úklid nádobí, květiny, atd.
  • Veďte děti ke správnému chování - upevňujte návyky – požádat, poděkovat, pozdravit, omluvit se
  • Veďte děti k udržování pořádku, úklidu hraček
  • Veďte děti k ochraně životního prostředí, třídění odpadu, neodhazování papírků a odpadků na zem.

Je toho hodně, ale Vy to zvládnete! Držíme Vám palce 😊

MŠ Čtyřka

Svátek má Marcela

Březen - za kamna vlezem, duben - ještě tam budem.

O svaté Anselmeně semeno do země.