Obsah
Milý rodiče, přečtěte si prosím několik nejzákladnějších informací o školce i o tom, jak svým dětem usnadnit adaptaci a co by děti před vstupem do školky měly umět.
PROVOZNÍ DOBA NAŠÍ ŠKOLKY JE OD 5.30 – 16.00 HODIN
PŘÍCHOD DO ŠKOLKY
Do MŠ vcházíme předními vchody a zvoní se na jednotlivé třídy.
Od 5.30 – 7.00 se scházíme ve třídě „Motýlci“, později ve všechny ostatních. Své děti přivádějte do MŠ nejpozději do 8:00, po dohodě s učitelkou (návštěva lékaře apod.) výjimečně i později.
Odpoledne končí každá třída v jinou dobu, děti nemusí být ve své třídě, kam patří. Vždy budou na oknech pavilonu cedule s informacemi, kde si své děti můžete vyzvednout. Školka se v 16:00 zamyká, při vyzvedávání dětí počítejte s časem na převlečení.
PŘEDÁVÁNÍ DĚTÍ A NĚKOLIK RAD PRO JEJICH SNADNOU ADAPTACI
Pro děti i rodiče je nástup do MŠ velkým mezníkem a změnou. MŠ je většinou první vzdělávací instituce, se kterou se setkává. Dítě má ve třech letech potřebu vyhledávat své vrstevníky a navazovat první kontakty – období socializace.
Co je to ADAPTACE
-
proces přizpůsobování a zvykání na nové prostředí, pravidla, odloučení od maminky, nejistota…
-
probíhá individuálně
Proto je zde několik rad, jak toto období zvládnout
- RÁNO DĚTI PŘEDÁVEJTE P. UČITELKÁM OSOBNĚ!!!!! (v rámci bezpečnosti nelze posílat děti do třídy samotné)
-
při loučení se tvařte pozitivně - zachovejte klid, děti dokážou velmi citlivě poznat projevy strachu u rodičů.
-
pokud bude dítě plakat, buďte přívětiví, ale rozhodní. Rozloučení by se nemělo příliš protahovat. Ujistěte dítě, že pro něj přijdete, rozlučte se a odejděte. Počítejte se slzičkami-jsou naprosto normální. Ze zkušenosti-děti většinou přestanou plakat brzy po odchodu maminky. Někdy jsou na tom maminky hůř:)) ovšem neodcházejte ani narychlo, nebo tajně. Můžete se domluvit s p. učitelkou, kdy vezme dítě na ruku/do náruče a vy odejdete.
-
je dobré, když dítě první dny ve školce nespí, ale jde „po obědě“(to je individuální a podle možností, vždy po domluvě).
-
plňte své sliby. Když dítěti slíbíte, že pro něj po obědě přijdete, snažte se to dodržet - posilujete vzájemnou důvěru
-
při vyzvedávání dítěte se vyptávejte, co prožilo v MŠ, s kým si hrálo, co se mu líbilo apod.
-
pokud má dítě chodit do školky rádo, musí k ní mít kladný vztah. Z toho důvodu nikdy školkou dítěti nevyhrožujte
-
trénujte“ odloučení - nechte dítě na kratší dobu bez rodičů např. u babičky, když jdete do kina - při láskyplném loučení ujistěte dítě, že se vrátíte.
-
zprostředkovávejte kontakt s vrstevníky na hřišti, aby se dítě naučilo vycházet s ostatními dětmi-učí se tak pravidlům soužití ve skupině
-
mluvte s dítětem o tom, že bude navštěvovat MŠ - děti se potřebují „připravit“ na to, co tam budou dělat - hračky, kamarádi, paní učitelky…
-
neustále ujišťujte, že si pro něj přijdete.
-
CHVALTE, CHVALTE, CHVALTE - dítě prožívá mnoho změn a jsou na něj kladeny velké nároky.
-
důležitá je také důvěra mezi rodiči a personálem MŠ.
CO BY DÍTĚ MĚLO PŘED VSTUPEM DO MŠ UMĚT
Komunikace
- reagovat na své jméno
- poslechnout běžný pokyn
Samostatnost dětí ve věku tří let
-
samostatně svléknout oblečení, vyzout boty, s dopomocí obléknout a obout
-
pít ze skleničky, z hrníčku
-
samostatně se najíst - uchopit chleba, používat lžíci
-
říct si na WC, umýt si ruce
-
používat kapesník
V MŠ se připravuje pestrá strava, je tedy možné, že některá jídla budou děti ochutnávat poprvé. Do jídla nenutíme, snažíme se, aby alespoň „ochutnaly“. Pitný režim je velmi dostatečně zajištěn.
Co pomáhá
-
„trénujte“ odloučení-nechte dítě na kratší dobu bez rodičů např. u babičky, když jdete do kina - při láskyplném loučení ujistěte dítě, že se vrátíte.
-
zprostředkovávejte kontakt s vrstevníky na hřišti, aby se dítě naučilo vycházet s ostatními dětmi-učí se tak pravidlům soužití ve skupině
-
mluvte s dítětem o tom, že bude navštěvovat MŠ - děti se potřebují „připravit“ na to, co tam budou dělat-hračky, kamarádi,…. kdo tam s nimi ještě bude - paní učitelka.
-
neustále ujišťujte, že si pro něj přijdete
NEMOCNOST
Nedílnou součástí vstupu vašeho dítěte do MŠ je i ochrana jeho zdraví. Děti jsou v tomto věku aktivní, doslova osahávají, ochutnávají a objevují svět. Díky tomu jsou vystaveny vyššímu riziku nákazy infekčními chorobami, než když trávily většinu času doma.
Děti mohou být zpočátku častěji nemocné, což je v kolektivu normální - souvisí to s posilováním imunity. Pokud dítě onemocní, mělo by se léčit. Nemocné a nedoléčené děti do MŠ nepatří! Nemoci se potom vrací a mají neblahý vliv na zdraví dítěte i ostatních.
V případě akutního onemocnění dítěte při pobytu v MŠ (teplota, zažívací potíže, nález parazitů, úraz, zánět spojivek) neprodleně informujeme telefonicky rodiče, kteří si dítě v nejkratší možné době přebírají do vlastní péče.
INFORMACE O POVINNÉM PŘEDŠKOLNÍM VZDĚLÁVÁNÍ
V souvislosti se změnou školského zákona (zákon č.561/2004 Sb. o předškolním, základním, středním, vyšším odborném a jiném vzdělávání) dochází od 1. 9. 2017 k těmto změnám:
-
Předškolní vzdělávání je povinné pro všechny děti starší 5 let a děti s odkladem školní docházky.
-
Rodiče dětí, které se účastní povinného předškolního vzdělávání, neplatí měsíční úplatu za vzdělávání dítěte.
-
V době školních prázdnin v základních a středních školách není předškolní vzdělávání povinné.
Podmínky pro uvolňování dětí ze vzdělávání a omlouvání jejich neúčasti ve vzdělávání stanoví školní řád. Nepřítomnost dítěte omlouvá zákonný zástupce dítěte.
Oznámení nepřítomnosti je možné provést:
a) telefonicky
b) osobně třídnímu učiteli.
ROZDĚLENÍ TŘÍD:
1.třída – červená / děti 5 - 6leté / p. uč. Romana Weberová, Bc. Miroslava Poláková
2.třída – modrá / děti 5 - 7leté / p. uč. Jana Kuchlerová, Lucie Camprová
3.třída – zelená / děti 3 - 5leté / p. uč. Eva Haluzová, Jitka Vlásková
4.třída – žlutá / děti 2 - 3leté / p. uč. Ivana Jeřábková, Hana Jechová