Mateřská škola Kaštánek

tel.č.: 474 659 158

e-mail.: kastanek@msjirkov.cz

Naše mateřská škola se nachází v centru města mezi náměstím a zdravotním střediskem. Celý objekt je obklopen zelení, nejen školní zahradou o rozloze 4.120m/2 s mnoha vzrostlými stromy, ale i městským parkem. Na zahradě jsou pískoviště, travnatá hrací plocha, mírný svah, stromy a keře. Má dostatečné prostory k pohybovým aktivitám v letních i zimních měsících. Zahrada je vybavena dřevěným hracím programem, lezeckou stěnou, klouzačkou ve svahu a dalšími herními prvky. Zahrada je využívána i jako komunitní centrm pro rodiče, společná setkávání, školní akce. V letošním roce 2024 by mělo dojít k revitalizaci naší zahrady - cílem projektu je dobudování zahrady k plnohodnotné výuce dětí v přírodnímu prostředí, rozvoj schopností, dovedností, fantazie a tvořivosti dětí.

děti

Celý komplex je tvořen 3 pavilony, hospodářským pavilonem a přístavbou s bytem pro domovníka. Každý pavilon má svoji přístupovou cestu a svůj vchod. Všechny vstupy do budovy jsou zabezpečeny elektronickým zabezpečovacím zařízením a elektronickými zvonky. Pavilony jsou propojeny spojovací chodbou. Jsou jednoposchoďové, v každém podlaží je jedna třída, v přízemí betonové terasy, které přechází do školní zahrady.

Mateřská škola byla zřízena v roce 1988 jako společné zařízení jesle-mateřská škola. V roce 1995 byla dvě jeslová oddělení zrušena a nahrazena třídami pro předškolní děti. Od roku 2003 bylo všech devět mateřských škol spojeno do jednoho právního subjektu. Naše mateřská škola poskytuje zázemí pro ředitelství Mateřské školy Jirkov.

Škola má kapacitu 150 dětí a je 6-ti třídní. Složení dětí ve třídách se řídí podle počtu a věku přihlášených dětí. Máme třídy heterogenní i homogenní.

Každá třída má své vlastní pojmenování:

Myšky, Sluníčka, Žabičky, Koťata, Berušky a Rybičky.

Prostory i vybavení tříd odpovídají hygienickým požadavkům. Každá třída má prostor na stolování, herní koutky, volný prostor, stabilní ložnice, úložnou komoru, šatnu pro dospělé, kabinet s metodickými pomůckami, hygienické zázemí (nyní na čtyřech třídách proběhla kompletní rekonstrukce sociálního zařízení. pro dět), šatnu dětí a přípravnou kuchyňku. Třídy jsou vybaveny dětskými stoly a židlemi různých velikostí.

V přízemí pavilonu A jsme vybudovali výtvarný ateliér, který disponuje mimo jiné i vlastní keramickou pecí. Výrobky z tohoto ateliéru zdobí nejen naše prostory, ale děti se zůčastňují i různých výstav a charitativních akcí.

V hlavní budově naší školy se nachází plně vybavená školní kuchyně a vlastní prádelna. V 1.poschodí hlavní budovy se nachází kanceláře ředitelství MŠ Jirkov, vedoucí školní jídelny, zástupkyně ředitelky a sborovna.

V naší mateřské škole pracujeme podle školního vzdělávacího plánu, který je vytvářen společně se všemi pedagogickými zaměstnanci, je zaměřen na všestranný rozvoj dítěte a založen na přímých zážitcích dítěte, na činnostech, které vedou k samostnosti, zvídavosti a  k aktivnímu zájmu dívat se kolem sebe, naslouchat a poznávat.

Motto našeho švp:

"Příjměte tempo přírody, jejím tajemstvím je trpělivost"

(R.W.Emerson americký filozof, esejista a básník 1803-1882)

děti

Za všechny zaměstnance mateřské školy, Renata Machová,zástupkyně ředitelky

MŠ Kaštánek

Svátek má Jaroslav

Studený a mokrý duben plní sklepy a sudy.

Když dubnový vítr do stodoly fučí, po žních díru nenajde.